Spis treści
Wstęp
Media społecznościowe dla firm
Jak Cię tam nie ma to nie istniejesz? Słyszeliście to pewnie nie raz, jednak to prawda. I to co jeszcze nie dawno odnosiło się jedynie do osób prywatnych – teraz dotyczy również firmy. Bo jak w 2021 roku uczestniczyć inaczej w życiu społeczności, gdzie większość czasu spędzamy w sieci. W dobie pandemii, lockdownu, pracy zdalnej? A czym są media społecznościowe? To serwisy internetowe oraz aplikacje mobilne które pozwalają na wymianę treści oraz jej tworzenie pomiędzy dużą grupą użytkowników.
Fenomen mediów społecznościowych
Filmy, artykuły, zdjęcia, komentarze, polubienia, udostępnianie treści… Social Media już dawno skradły nasze serca, możliwości jaką dają – naszym dziadkom mogą przypominać jedynie film Science fiction. Jednak jest to źródło ogromnej liczby informacji, potrzeb, gustów oraz opinii. Jeżeli firma nie uczestniczy w tym świecie, nie ma swoich profili internetowych na kilku najbardziej popularnych portalach społecznościowych, to tak jakby nie istniała. Ogromna liczba użytkowników nigdy o niej się nie dowie. A pomimo, że to bardzo trudny “świat” z którym trzeba się mierzyć, szkoda by było marnować taki potencjał – a jest ogromny.
Dlaczego warto dołączyć do społeczności
Wykorzystując aktywne prowadzenie firmowego profilu, bez problemu trafimy do nowych osób – potencjalnych klientów. Wykorzystując banery reklamowe, artykuły czy konkursy, social media posłużą nam do ściągnięcia osób do naszej oferty na profilu lub stronie internetowej. Profil społecznościowy można również zastosować do budowania komunikacji pomiędzy marką a klientem. Myślę że można uczyć się od największych i najbardziej doświadczonych przy tworzeniu strategii marketingowej. Dlatego w dalszej części tego artykuły połączymy naszą stronę z portalem społecznościowym Facebook.
Zagrożenia związane z Social Mediami
Pod kątem firm uważam że jest ich mimo wszystko mniej, niż dla statystycznej prywatnej osoby. Jednak mniej z, nie oznacza że nie mają znaczenia. Konta społecznościowe firm, bardzo często prowadzone są przez osoby które nie mają w tym dużego doświadczenia. Takie podejście może być ryzykowne, ponieważ pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. A grozi nam:
- duży szum informacyjny,
- chaotyczność działania,
- brak kontroli nad przekazywanymi informacjami.
Należy również zwrócić uwagę, że działania w social mediach zajmują sporo czasu. Tworzenie treści jest czasochłonne, ale za nim do tego przejdziemy trzeba chociaż w stopniu minimalnym dowiedzieć się w jaki sposób “ugryźć” temat. Osoby mierzące się z takim wyzwaniem, nie raz zadają sobie pytanie: Czy warto? Aczkolwiek na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie w głębi siebie.
Nie każda branża też nadaje się do promocji w Internecie, jak również powaga firmy może na to nie pozwalać. Jeżeli firma przedstawia się jako profesjonalistów i nie przechodzą do luźnych relacji z klientem – w takim przypadku dużo ciężej będzie im poprzez social media trafić do klienta. Gdyż Instagram lub Facebook skłania jednak to bezpośrednich relacji, bardziej luźnych i przyjacielskich.
Od czego zacząć?
Jeżeli mamy już wykupioną usługę pozycjonowania strony, ugruntowaną pozycję domeny oraz spory ruch. Pokusiłbym się osobiście o stworzenie niejakiego “mostu” pomiędzy serwisem internetowym, a kontem społecznościowym. Gdyż z tego co można zaobserwować przy reklamie, że potencjalni klienci duży szybciej napiszą na komunikatorze internetowym Messenger, czy wyślą formularz kontaktowy. Fajnie by było, również móc klientom udostępniać treść na ich profilach z naszej strony. Jeżeli klient identyfikuje się z naszym produktem, jest z niego zadowolony i udostępni go na swoim profilu… to poszerzy grono potencjalnych kupców o grono swoich znajomych. Kuszące, prawda?
Okno komunikatora Messenger
Do dodania okna komunikatora będą nam potrzebne dwie rzeczy:
- Dostęp do FTP strony internetowej (lub przynajmniej do panelu administratora)
- Dostęp do naszego firmowego konta na Facebook’u
Zaczniemy od wygenerowaniu specjalnego kodu na stronie Facebook. W tym celu przejdziemy do naszego profilu, następnie “Ustawienia strony” i “Wiadomości”. Po przewinięciu treści, w dolnej części znajdziemy pole “Dodaj Messengera do swojej witryny”. Wybieramy to pole, klikając na przycisk “Rozpocznij”.
Następnie przechodzimy prosty konfigurator, w którym wybieramy język, kolory niestandardowe oraz pozycję umieszczenia na stronie.
W końcowym oknie mamy jeszcze do umieszczenia w górnym lewym rogu naszą domenę, oraz w prawej części krótki kod do skopiowania na naszą stronę internetową.
Po skopiowaniu kodu klikamy za “Zakończ” i udajemy się do pliku nagłówka naszej strony internetowej.
A gdzie go dokładnie wstawić? Sposób może być kilka, do wyboru mamy bezpośrednio do nagłówka (header.php) jednak przy aktualizacji szablonu (o ile mamy kupny, a nie autorski) jest duże prawdopodobieństwo że może nam zniknąć, ponieważ zostanie nadpisany. Można kod dodać do motywy potomnego “child”, jednak takowy musi mieć, lub potrafić stworzyć. Alternatywą może być też funkcjonalność motywu, który w swoich ustawieniach posiada pole na kody zewnętrzny firm. Jeżeli takiego pola nie posiadacie w szablonie, spokojnie – nic się nie dzieje. Użyjemy wtyczki, która dodaje takie kody w nagłówku: “Insert Headers and Footers”.
W panelu administracyjnym wybieramy Wtyczki > Dodaj nowa > Insert Headers and Footers. Po wyszukaniu instalujemy i aktywujemy ją:
Po czym przechodzimy do jej ustawień w celu wklejenia kodu wygenerowanego na stronie FB:
Po zapisaniu w dolnej części zmian, wchodząc na serwis internetowy powinniśmy mieć okno komunikatora w dolnej części ekranu:
Podsumowanie
Kwestia mediów społecznościowych to temat rzeka, można opisywać go na 100 różnych sposobów. W tym artykule poruszyliśmy kwestie jak ważny jest to element pod kątem reklamy i pozycjonowania. W dalszej części również przedstawiliśmy sobie krok po kroku, w jaki sposób przybliżyć osoby używające Facebooka, do kontaktu z naszą firmą.
Jeżeli jednak mielibyście jakiś problem, piszcie do mnie! Jeżeli macie jeszcze inne pytania odnośnie tworzenia stron internetowych, administracji stron internetowych lub pozycjonowaniem stron to również śmiało pytajcie.
- Jak zabezpieczyć wp-config.php w WordPressie? - 29 października 2025
- Integracja WordPressa z Google Tag Manager – szybki start - 29 października 2025
- Moduł GLS WooCommerce od WP Desk teraz za darmo dla klientów GLS - 4 września 2025
- WordPress 6.8 – czego się spodziewać po nowej wersji? - 4 września 2025
- Dark mode w WordPress – Wtyczka czy CSS? - 18 sierpnia 2025
- Streaming wideo w WordPress – testujemy integracje do transmisji live - 18 sierpnia 2025
- Problem z Let’s Encrypt – popularne błędy przy tworzeniu certyfikatu SSL - 11 lipca 2025
- Skasowana podstrona lub wpis w WordPress? Jakie mamy możliwości? - 11 lipca 2025
- Powiadomienie e-mail o dostępności produktu w WooCommerce - 13 czerwca 2025
- Dodajemy funkcjonalność listy życzeń w WooCommerce na WordPressie - 13 czerwca 2025






Dodaj komentarz