
Spis treści
Wstęp
W poprzednich artykułach sporo było już o stronach internetowych, sklepach, produktach na nich i tekstach SEO. Wiele razy poruszany był temat samego WordPress’a. Dziś jednak porozmawiamy i opowiemy sobie o tym systemie troszkę od innej strony, od strony od której się to wszystko zaczęło. Czyli… Blog!
Tak, WordPress od tego zaczynał. Przez lata platforma była rozwijana w wielu kierunkach, na różnych platformach. Jednak dziś, w 2021 gdybym chciał założyć prosty blog oparty na CMS WordPress – to co wybrać? Do wyboru mamy dwie opcję: WordPress.org oraz Wordpress.com. Czym to się różni?
Porównanie platform WordPress.org vs WordPress.com
Z pozoru to to samo? Tak mogłoby się wydawać, szczególnie dla użytkownika który zaczyna przygodę z tym systemem. Aby zdecydować jednak, która platforma jest bardziej odpowiednia, poniżej omówimy sobie plusy i minusy każdej z nich.
Platforma WordPress.org to rozwiązanie pozwalające na więcej, jednak wymaga pewnej wiedzy technicznej. Na pewno otrzymujemy tu rozwiązanie open source, czyli z możliwością edycji i przerabiania jak nam się tylko podoba. A konkretniej? Konkretniej, to na tej platformie pod omawianym adresem mamy jedynie możliwość pobrania plików źródłowych CMS WordPress. Do ich uruchomienia potrzebujemy jeszcze wykupić hosting (serwer) u jednego z dostawców dostępnych na rynku, oraz mieć zakupioną domenę internetową i uruchomioną na wspominanym wcześniej hostingu. Jeżeli jednak przejdziemy przez ten proces pomyślnie (wiele hostingów pomaga przy instalacji), mamy do dyspozycji całkowicie darmowy system – który jest prosty w użyciu. A co chyba najważniejsze, jesteśmy jego właścicielem i mamy nad nim pełną kontrolę.
Jednak ta opcja poza wieloma plusami, ma również kilka mniejszych minusów. Na pewno należy zwrócić uwagę o corocznych płatnościach za serwer i domenę (kwota ta dla małego serwisu nie powinna być większa jak ok 250 zł). Kolejnym minusem jest obowiązek administracyjny, czyli tworzenie kopii zapasowych i aktualizacji systemu (jak również wtyczek oraz szablonów). Wszystkie awarie, problemy ze SPAMem są na naszej głowie (w innych artykułach na część problemów, próbujemy coś poradzić).
Platforma WordPress.com jest to usługa hostingowa stworzona przez współzałożyciela platformy WordPress’a. W odróżnieniu od poprzedniej wersji, tutaj nic nie pobieramy. Rozwiązanie chmurowe ma to do siebie, że wiele robi za nas. Dzięki czemu osoby nietechniczne bez większego problemu założą sobie podstawowy blog. Na platformie mamy do wyboru kilka pakietów, od darmowego gdzie poszczególne funkcje są ograniczone – po wersję biznesową gdzie mamy dużą paletę możliwości. Jednak wszystko ma swoją cenę, ale mimo opłacaniu pakietów… nigdy do końca nie będziemy właścicielami założonej tam strony internetowej. Ważnymi plusami są niejako minusy w poprzedniej wersji, tu nie musimy martwić się o administrację. Wszystkie kopie zapasowe oraz aktualizację zrobione są za nas, przy ewentualnej awarii możemy również liczyć na wsparcie techniczne.
A co przemawia na niekorzyść? Nigdy nie będziesz właścicielem witryny, również nie mamy pełnej kontroli nad nią. W praktyce oznacza to, że nie bedzie możliwości nigdy pobrania jej i uruchomienia na innym serwerze. Większą swobodę działania, mamy dopiero w pakiecie biznesowym, który już kosztuję odpowiednią sumę. Wersja d222armowa posiada dodatkowo bardzo ograniczone możliwości zarządzania serwisem, np. nie można publikować własnych reklam, narzucony mamy podpis w stopce i mamy bardzo mały wpływ na wygląd naszego serwisu.
Oczekiwania użytkowników
Dzisiejszy użytkownik, przyzwyczajony do możliwości jaką dają “social media”, ma również wygórowane oczekiwania względem platform blogowych. Sytuacji również nie ułatwia fakt, że coraz bardziej zaawansowanych strony internetowych czy sklepów. To podnosi poprzeczkę i kreuje pewien poziom – pod kątem technicznym, serwis musi spełniać szereg ściśle określonych wymagań. Musimy pamiętać, że w dzisiejszych czasach dużo mniej osób przegląda zasoby internetowe z komputerów czy laptopów, zdecydowana większość korzysta z urządzeń mobilnych takich jak smartfon czy tablet (a od niedawna nawet akcesoria ubieralne takie jak smartwatch’e). Dlatego po pierwsze i przede wszystkim, nasz serwis MUSI poprawnie uruchamiać się na małych urządzeniach, musi być responsywny (więcej informacji o tym zamieściłem w tym artykule: https://www.s90.pl/responsywnosc-w-2021-jak-ewoluuja-strony-na-urzadzeniach-mobilnych). Kolejnym ważnym krokiem jest możliwość rejestracji przez social media, mało kto dziś z radością wypełni długi formularz rejestracyjny. A i jak mówimy o social mediach, to musimy również zadbać o udostępnianie postów, łatwe wgrywanie zdjęć do wpisów. Tak aby korzystanie z naszego serwisu, nie sprawiało problemów.
Jeszcze jedna kwestia przychodzi mi do głowy w tematyce oczekiwań użytkowników, to przyzwyczajenie. Jeszcze kilka lat wstecz, sprawia miała się zupełnie inaczej – liczba blogów czy for internetowych była ogromna i prężnie się rozwijały. Dziś wszystko przeniosło się na jedną platformę, z jednej strony wszystko mamy w jednym miejscu – to faktycznie ułatwienie. Ale z drugiej zrobił się straszny bałagan, co w mojej opinii jako moderatora i administratora wielu grup nie wyszło na dobre. Jednak wracając do meritum…
Jakiego wyboru dokonać?
Doszliśmy do zasadniczego pytania – którą platformę wybrać? Każdy oczywiście podejmie własną decyzję, aczkolwiek i ja podzielę się własną opinią w tym temacie.
Dla mnie nie ma lepszej opcji niż WordPress.org – pobranie plików na własny serwer i stworzenie portalu internetowego według własnego pomysłu.
To co proponuje darmowa opcja w Wordpress.com jest mało opłacalne, nie stworzycie nic więcej niż publicznego notatnika. A wykupując opcję biznesową, koszta zbliżają się do tych corocznych za serwer i domenę. Tylko że tu serwis jest wasz, a w opcji biznesowej nie. Oczywiście w razie problemów z konfiguracją serwisu, zapraszam do kontaktu ze mną: kontakt@s90.pl.
Podsumowanie
W dzisiejszym artykule poruszyliśmy temat związany z blogiem oraz konkurowaniem z social mediami, na pewno jest szansa przyciągnąć jakąś cześć użytkowników. Jednak nasz serwis musi być atrakcyjny wizualnie oraz oferować szereg funkcjonalności ułatwiających korzystanie z naszego bloga. Powodzenia i dajcie znać jak rozwijają się wasze platformy. Jeżeli macie jakieś pytania, śmiało piszcie – kontakt@s90.pl
Jeżeli macie jeszcze inne pytania odnośnie tworzenia stron internetowych, administracji stron internetowych lub pozycjonowaniem stron to również śmiało pytajcie.

- Odzyskiwanie strony WordPress po włamaniu – praktyczny plan działania krok po kroku - 16 maja 2025
- Tworzenie prywatnej platformy e-learningowej w WordPressie bez użycia LMS-ów - 16 maja 2025
- WP Compress – oszczędzaj miejsce i przyspiesz stronę dzięki inteligentnej kompresji - 29 kwietnia 2025
- ACF i WooCommerce – rozszerz możliwości swoich produktów - 29 kwietnia 2025
- Rola czcionek w szybkości ładowania strony WordPress – praktyczny przewodnik - 29 marca 2025
- Przewodnik użytkownika: personalizacja, galerie i obrazki wyróżniające w WordPressie – praktyczne wskazówki dla początkujących - 29 marca 2025
- Najlepsze darmowe wtyczki do WordPressa w 2025 roku – które warto zainstalować? - 18 lutego 2025
- Kiedy warto zbudować własny motyw WordPressa zamiast korzystać z gotowego rozwiązania? - 18 lutego 2025
- Testujemy wtyczkę wtyczkę Search & Replace Everything od WPCode - 17 stycznia 2025
- WordPress w Twojej kieszeni – aplikacja „WordPress – Kreator Witryny” - 17 stycznia 2025
Dodaj komentarz