
Spis treści
Wstęp
Jako administrator serwisów internetowych spotykałem się już z różnymi stronami internetowymi. Takimi małymi wizytówkami, gdzie było kilka zakładek, z dużymi stronami internetowymi oraz tymi rozbudowanymi sklepami internetowymi z dużą sprzedażą produktową – które robią spore wrażenie. Bez wątpienia każdy z tych serwisów ma swoją „misję” do wykonania. Gdyż nawet najmniejsza firma powinna mieć przynajmniej prostą stronę www.
Jedno co jest pewne, to każdy serwis powinien działać bezawaryjnie, aby w każdej porze dnia potencjalny klient mógł na niego wejść i sprawdzić interesujące go informację. W przypadku sklepu internetowego bezawaryjność jest jeszcze cenniejsza, gdyż każda chwila zwłoki może kosztować utraconego klienta i dziesiątki złotych.
W dzisiejszych czasach wysokiej konkurencyjności w sieci, mało kto czeka na naprawę serwisu internetowego – aby móc dokonać zakupu. Najczęściej takowy klient poszuka tego samego produktu, lub zbliżonego u konkurencji. Nawet przy działającym serwisie nie jest łatwe zatrzymać klienta, ponieważ darmowa przesyłka lub inne bonifikaty u konkurencji mogą okazać się lepszą ofertą co w konsekwencji prowadzi do jego utraty.
A co dopiero przy awarii, gdzie klient nawet nie może zapoznać się z naszą ofertę. Dlatego należy mieć rękę na pulsie i reagować najszybciej jak się da.
Nie ma nic gorszego jak otrzymywać wiadomości e-mail oraz telefoniczne od klientów z informacją, że próbują dokonać zakupu – ale niestety serwis nie umożliwia tego. Dlaczego dochodzi do takich sytuacji? Możliwe że jest zaplanowane prace administracyjne na serwerowni, oczywiście informację o tym powinniśmy otrzymać z dużym wyprzedzeniem aby się do tego przygotować. Innym powodem może być awaria serwera, lub awaria serwisu internetowego przez niezgodność modułów, wersji PHP czy atak wirusowy – w takich przypadkach dobrze również mieć sukcesywnie wykonywane kopie zapasowe naszego serwisu.
A jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji, co wtedy robić? Skontaktuj się jak najszybciej z wsparciem technicznym.
Zewnętrzne narzędzie monitorujące
Obserwację naszego serwisu internetowego najlepiej rozpocząć założenia konta w narzędziu https://uptimerobot.com/. Myślę że na potrzeby obserwacji wystarczy nam w zupełności darmowe konto, które sprawdza funkcjonowanie serwisu co 5 minut. W razie problemów z załadowanie serwisu, system wyśle do nas wiadomość e-mail informującą o problemie oraz wstępną informacją co się dzieje. W panelu mamy również możliwość zamieszczenia więcej niż jednego adresu e-mail. W przypadku SMS’ów należy już wykupić płatne konto.
Dlaczego polecam coś zewnętrznego, a nie dedykowany moduł do Wordpress’a? Myślę że odpowiedź już padła we wcześniejszym pytaniu – zewnętrzne narzędzia. To jest o tyle dobra opcja, że swoje działanie nie opiera na systemie, który obserwuje. W dużym skrócie chodzi o to, że jak padnie serwis to zewnętrze narzędzie nas poinformuje, a to wewnętrze dopiero gdy serwer ruszy. Czyli zdecydowanie za późno.
Narzędzie zewnętrze nie informuje nas o wewnętrznych problemach, od tego możemy użyć moduł: https://pl.wordpress.org/plugins/website-monitoring/. Narzędzie zewnętrze informuje nas czy serwis się wczytuje, czy serwer działa. Wiedza takowa pozwala na szybkie skontaktowanie się z administratorem serwisu lub serwera, aby dokonał analizy problemu i wprowadził konieczne zmiany.
Wewnętrzne narzędzie monitorujące
Jedną z aplikacji wewnętrznych monitorujących jest aplikacja „Jetpack”. Instalacji wtyczki dokonujemy z repozytorium w którym dostępne są moduły do pobrania. Jetpack to spore narzędzie, posiada w sobie wiele przydatnych funkcji. Także po zainstalowaniu modułu przechodzimy do aktywacji oraz konfiguracji.
Nas interesującą jest funkcjonalność monitorująca stan witryny. W panelu ustawień wtyczki użyć przycisku „Konfiguruj”, aby podać adres e-mail osoby która powinna zostać powiadomiona o ewentualnych problemach technicznych z serwisem. I właściwie to wszystko, od teraz serwis jest monitorowany przez moduł.
Podsumowanie
Życie cały czas uczy, osoby bez kopii zapasowych w przeszłości na pewno dziś już są wybitnie przygotowane na awarie swojego serwisu. Jednak moim zdaniem również dobrze wiedzieć o ewentualnych problemach od razu, a nie od klientów. Jeżeli mielibyście problemy z konfiguracją, zapraszam do kontaktu ze mną.
Jeżeli macie inne pytania odnośnie tworzenia stron internetowych, administracji stron internetowych lub pozycjonowaniem stron śmiało piszcie do nas.

- Odzyskiwanie strony WordPress po włamaniu – praktyczny plan działania krok po kroku - 16 maja 2025
- Tworzenie prywatnej platformy e-learningowej w WordPressie bez użycia LMS-ów - 16 maja 2025
- WP Compress – oszczędzaj miejsce i przyspiesz stronę dzięki inteligentnej kompresji - 29 kwietnia 2025
- ACF i WooCommerce – rozszerz możliwości swoich produktów - 29 kwietnia 2025
- Rola czcionek w szybkości ładowania strony WordPress – praktyczny przewodnik - 29 marca 2025
- Przewodnik użytkownika: personalizacja, galerie i obrazki wyróżniające w WordPressie – praktyczne wskazówki dla początkujących - 29 marca 2025
- Najlepsze darmowe wtyczki do WordPressa w 2025 roku – które warto zainstalować? - 18 lutego 2025
- Kiedy warto zbudować własny motyw WordPressa zamiast korzystać z gotowego rozwiązania? - 18 lutego 2025
- Testujemy wtyczkę wtyczkę Search & Replace Everything od WPCode - 17 stycznia 2025
- WordPress w Twojej kieszeni – aplikacja „WordPress – Kreator Witryny” - 17 stycznia 2025
Jest to ważne przypomnienie dla administratorów o konieczności utrzymywania strony w dobrej jakości i weryfikacji reakcji na ewentualne problemy. W pełni zgadzam się z wyrażonymi tu poglądami.