
Spis treści
Wstęp
Szybkie przetestowanie WordPress? Spróbuj TasteWP
W życiu każdego użytkownika serwisu internetowego przychodzi taka chwila, w której należy poeksperymentować na własnej stronie internetowej. Powody mogą być ku temu różne, najczęściej jednak to chęć nauki obsługi serwisu internetowego, ewentualnie dodawanie lub przerabianie funkcjonalności już dostępnych.
Jedynak zawsze podczas edycji serwisu internetowego, powinna nam świecić przed oczami taka żółta lampka. Ta lampka powinna przypominać nam, że nierozważne zachowanie może skutkować uszkodzeniem stworzonego układu treści, konkretnej funkcjonalności lub całego serwisu. Oczywiście gorąco wszystkim zalecam robienie kopii zapasowych. Ale… co by było, gdym powiedział wam, że w prosty sposób możecie eksperymentować na innym serwisie niż wasz? I to w bardzo szybki sposób? Sprawdźmy jak to zrobić.
Instalacja testowego WordPress w 3 krokach
Przyjrzymy się w tym artykule serwisowi TasteWP.com, dzięki któremu dosłownie w kilka sekund jesteśmy w stanie uruchomić czystą kopię systemu CMS WordPress – i nawet nie trzeba mieć założonego konta w serwisie!
Sprawdziłem co się dzieje po kliknięciu w magicznych przycisk „Utwórz stronę”, jednak przed uruchomieniem zachęcam do zajrzenia w ustawienia, które znajdują się pod przyciskiem „Edytuj ustawienia”. Twórcy bardzo ambitnie podeszli do tematu, naprawdę trzeba to docenić.
Gdyż mamy do wyboru:
- Wersję WordPress’a
- Wersję PHP
- Zaawansowaną konfigurację WP
- Wybór wtyczek oraz motywów
- Nadanie własnej nazwy
Powyższe możliwości pozwolą nam dokładnie wybrać wersje środowiska pracy, jakie potrzebujemy. Nie musimy iść na ustępstwa, bo funkcjonalność serwisu zmienia się w zależności od zainstalowanej wersji CMS – ale i wersji PHP. W kwestii ilości stron, sprawa wygląda tak że przy osobach niezalogowanych liczba ta wynosi 2. Aczkolwiek po założeniu konta liczba możliwych serwisów do wygenerowania rośnie z 2 do aż 6!
Po wygenerowaniu dostępu, możemy przejść do zalogowania się do stworzonej przez nas czystej instalacji WP. Warty zaznaczenia jest jeszcze jeden fakt, przy instalacji serwisu przy darmowym pakiecie, taki serwis posiada 1 GB pamięci na nasze motywy, wtyczki oraz multimedia.
Warto przetestować również samemu: https://tastewp.com/a/partner
Jak wygląda panel administracyjny testowego WP?
Na wstępie wita nas komunikat od twórców platformy, z podstawowymi informacjami związane z regulaminem na który należy się zgodzić – aby kontynuować.
Widzimy tutaj dane do logowania, oraz licznik czasu. Licznik odmierza czas przez 2 dni (jeżeli jesteśmy niezalogowani, w przypadku zalogowanych kont mamy dostęp do aktualnej kopii przez 7 dni), tyle mamy na testy serwisu w darmowej wersji. W tym czasie myślę spokojnie przetestujemy wszystko, co chcielibyśmy na naszej stronie.
Jeżeli jednak to za mało, to mamy wybór. W opcji pierwszej należy założyć konto na platformie https://tastewp.com/. W ten sposób otrzymamy link, który należy udostępnić znajomym i zachęcić również ich do skorzystania z nowej platformy. Potrzebujemy jedynie trzech osób, do aktywacji na dłużej jednego serwisu.
W drugiej opcji „Premium”, możemy opłacać miesięcznie abonament – aby skorzystać z usług bardziej długoterminowo. Ta opcja wcale nie musi być już opcją do testowania, a do posiadania własnego serwisu internetowego w prosty sposób. W tej opcji możemy podpiąć własną domenę, oraz jeżeli będziemy chcieli zmienić hosting… to przenieść serwis.
Wersja darmowa czy wersja Premium?
Na to powyższe pytanie każdy zainteresowany musi odpowiedzieć sobie sam. Jeżeli chcemy na szybko coś przetestować sami, wystarczy nam jeden darmowy serwis bez logowania na 2 dni. W przypadku gdy chcemy przeszkolić naszych pracowników, możemy stworzyć aż 6 serwisów po zalogowaniu, jednak również określonych czasowo na 7dni. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, wymagających więcej zaleca się wersję premium.
Do skorzystania z serwisu na pewno zachęca prosta obsługi, niezależnie od wybranego pakietu dostajemy dostęp do serwisu w zaledwie kilka sekund.
Podsumowanie
Omówiliśmy sobie ciekawy sposób na szybką instalację WordPress’a, na którym możemy się “bawić” bez obawiania się o konsekwencje. Na pewno co jeszcze osobiście przetestuję do Multisite na ich serwerze. Podzielcie się ze mną w komentarzach swoimi odczuciami względem nowej platformy. Przydatne? Dajcie znać!
Jeżeli macie inne pytania odnośnie tworzenia stron internetowych, administracji stron internetowych lub pozycjonowaniem stron śmiało piszcie do nas.

- Odzyskiwanie strony WordPress po włamaniu – praktyczny plan działania krok po kroku - 16 maja 2025
- Tworzenie prywatnej platformy e-learningowej w WordPressie bez użycia LMS-ów - 16 maja 2025
- WP Compress – oszczędzaj miejsce i przyspiesz stronę dzięki inteligentnej kompresji - 29 kwietnia 2025
- ACF i WooCommerce – rozszerz możliwości swoich produktów - 29 kwietnia 2025
- Rola czcionek w szybkości ładowania strony WordPress – praktyczny przewodnik - 29 marca 2025
- Przewodnik użytkownika: personalizacja, galerie i obrazki wyróżniające w WordPressie – praktyczne wskazówki dla początkujących - 29 marca 2025
- Najlepsze darmowe wtyczki do WordPressa w 2025 roku – które warto zainstalować? - 18 lutego 2025
- Kiedy warto zbudować własny motyw WordPressa zamiast korzystać z gotowego rozwiązania? - 18 lutego 2025
- Testujemy wtyczkę wtyczkę Search & Replace Everything od WPCode - 17 stycznia 2025
- WordPress w Twojej kieszeni – aplikacja „WordPress – Kreator Witryny” - 17 stycznia 2025
Dodaj komentarz