
Spis treści
Wstęp
System CSM WordPress z roku na rok obsługuje coraz więcej stron internetowych. Oczywiście znajdą się również przypadki osób uciekających z tego systemu, jednak myślę że są to pojedyncze sytuacje wywołane nie konkretnie przez sam CMS, a używany szablon – który rzucił szary cień na całość oprogramowania.
Większość osób jednak docenia prostotę użytkowania i szereg możliwości jakie zapewnia, dzięki czemu jest najlepszym kreatorem witryn na świecie – a przynajmniej nie ma wyraźnego konkurenta na ten moment. Aby używać WordPress’a w 100%, postanowiłem zebrać w jednym miejscu najbardziej popularne sztuczki, które poprawiają komfort użytkowania, oraz pozycje w wynikach Google.
Aby dłużej już nie przedłużać, przejdźmy szybko do konkretów. Czyli porady i wskazówki dotyczące używania systemu CSM WordPress 5.9:
Wybierz motyw przyjazny dla pozycjonowania
Jedną z największych możliwości jakie daje WordPress, jest możliwość zwiększania jego funkcji poprzez instalacje darmowych lub płatnych modułów. Jednokrotnie również dostępne motywy są już wyposażone w spory zasób możliwości.
Jedną z takich funkcjonalności jest przystosowanie do pozycjonowania (SEO). Przeglądając dostępne motywy WordPress, zobaczysz, że wiele motywów ma tag „przyjazny dla SEO”. Jeżeli zależy wam na dobrych wynikach, skupiałbym się jedynie na takich. Oczywiście szablon bez tego tagu, również można w pewnym stopniu zoptymalizować – jednak wymagać będzie to od nas sporo dodatkowej pracy.
Ważne również, aby nowy szablon spełniał poniższe wymogi:
1. Responsywność – to pozycja obowiązkowa w dzisiejszej erze przeglądania serwisów internetowych. Z każdym rokiem można zauważyć zmianę przyzwyczajeń typowego użytkownika, kiedyś serwisy internetowe przeglądano głównie poprzez komputery stacjonarne oraz przenośne, dziś większość ruchu generują urządzenia mobilne. Dlatego nasz serwis musi elastycznie dopasowywać się do dużych oraz małych ekranów. Zachęcam do przetestowania swojej aktualnej strony pod tym kątem: https://search.google.com/test/mobile-friendly
2. Szybkość wczytywania serwisu – jest to również kluczowy element serwisu internetowego, który wpływa na pozycjonowanie. Ponieważ szybkość ładowania serwisów internetowych ma oddziaływanie na ranking końcowy, Twoja witryna musi ładować się tak szybko jak to możliwe. W dzisiejszych czasach, nikt nie ma ochoty na nic czekać, wymagamy aby wszystko działało od ręki. Wiec jeżeli wasz serwis potrzebuje więcej czasu, aby przeładować podstronę. To może mieć to skutek taki, że potencjalny klient po prostu poszuka innej strony internetowej.
A jeśli zastanawiasz się, jak działa Twoja witryna z obecnym motywem, z narzędzia od Google: https://pagespeed.web.dev/
Przyjazne linki, kluczowy element budowy serwisu
Linki bezpośrednie to stałe linki, które widzisz, gdy wchodzisz na stronę internetową. Tworząc te linki, ważne jest, aby były przejrzyste i proste. Linki bez dziwnych ciągów znaków jest prostszy do zapamiętania oraz budzi większe zaufanie.
Na przykład „https://www.s90.pl/?p=17444&preview=true” jest znacznie mniej przyjazny dla użytkownika niż „https://www.s90.pl/gutenberg-kontra-platne-page-buildery-kiedy-zdecydowac-sie-na-przesiadke/”.
Uzyskaj certyfikat SSL dla WordPress’a
Kolejnym sposobem na zwiększenie zaufania w witrynie WordPress jest uzyskanie certyfikatu SSL. Zaobserwujemy w takiej sytuacji adres z przedrostkiem HTTPS – a nie http. Dodatkowo przy adresie możemy zauważyć małą zieloną kłódkę. SSL (Secure Sockets Layer) to warstwa kodowania, która szyfruje połączenie między przeglądarkami, a stronami internetowymi. Chroniąc w ten sposób użytkownika przed wyłudzeniem prywatnych informacji. Warto również wspomnieć, że Google faworyzuje witryny z adresem URL HTTPS względem serwisów, które tego nie robią.
Podsumowując posiadanie certyfikatu SSL wskazuje użytkownikom, że Twoja witryna ma bezpieczne połączenie, co może zwiększyć zaufanie i liczbę przeglądanych stron oraz obniżyć współczynniki odrzuceń. A także zwiększa szansę na uzyskanie wysokich wyników w przeglądarce Google.
Dziel się linkami zwrotnymi
Linki zwrotne, są to odnośniki do naszej strony internetowej z ich serwisów – a im bardziej wiarygodny serwis, tym większą moc oferuje takowy link (podnosząc naszą wiarygodność). Dlatego to odwieczna najlepsza praktyka SEO, a pomimo licznych zmian w algorytmie Google, pozostają one bardzo ważnym czynnikiem. Linki zwrotne budują autorytet serwisów www, a jak wiemy tworzenie dobrej jakości linków zwrotnych przy pozycjonowaniu wymaga czasu i wielu godzin pracy
Dokonaj własnej optymalizacji serwisu
Jak już wcześniej sobie wspomnieliśmy, wybierajmy motywy jak najszybciej wczytujące się. Ale to nie wszystko na co mamy wpływ. Instalując sporo wtyczek, również narażamy się na wolny współczynnik wczytywania się serwisu. Według Google przeglądarki klienci opuszczają jeżeli strona wczytuje się dłużej niż 3 sekundy, dotyczy to przede wszystkich urządzeń mobilnych.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że powyższe rady i wskazówki pomogą Wam w rozwinięciu posiadanej strony internetowej. Wprowadzanie powyższych zmian nie wymaga wiedzy programistycznej, dlatego wdrożenie ich nie jest skomplikowane. W razie problemów piszcie do mnie na adres: kontakt@s90.pl
Jeżeli macie inne pytania odnośnie tworzenia stron internetowych, administracji stron internetowych lub pozycjonowaniem stron śmiało piszcie do nas.

- Odzyskiwanie strony WordPress po włamaniu – praktyczny plan działania krok po kroku - 16 maja 2025
- Tworzenie prywatnej platformy e-learningowej w WordPressie bez użycia LMS-ów - 16 maja 2025
- WP Compress – oszczędzaj miejsce i przyspiesz stronę dzięki inteligentnej kompresji - 29 kwietnia 2025
- ACF i WooCommerce – rozszerz możliwości swoich produktów - 29 kwietnia 2025
- Rola czcionek w szybkości ładowania strony WordPress – praktyczny przewodnik - 29 marca 2025
- Przewodnik użytkownika: personalizacja, galerie i obrazki wyróżniające w WordPressie – praktyczne wskazówki dla początkujących - 29 marca 2025
- Najlepsze darmowe wtyczki do WordPressa w 2025 roku – które warto zainstalować? - 18 lutego 2025
- Kiedy warto zbudować własny motyw WordPressa zamiast korzystać z gotowego rozwiązania? - 18 lutego 2025
- Testujemy wtyczkę wtyczkę Search & Replace Everything od WPCode - 17 stycznia 2025
- WordPress w Twojej kieszeni – aplikacja „WordPress – Kreator Witryny” - 17 stycznia 2025
Dodaj komentarz